Як не стати Сахарою: як боротися з опустелюванням планети
Как не стать Сахарой: как бороться с опустыниванием планеты

Чому Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухами — не просто дата в календарі?

17 червня людство відзначає Всесвітній день боротьби з посухами і опустелюванням*. Приводів святкувати насправді мало, але було зроблено все для того, щоб ця дата з’явилася в нашому календарі. 

*Опустелювання – наслідок циклу деградації земель, який перетворює колись родючі землі на непродуктивні.

Природа ні до чого? Чому виникає опустелювання?

Навесні цього року у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів застерегли, що в трьох областях України — Херсонській, Миколаївській та Одеській — відбуватимуться процеси опустелювання. Ні, це не відбудеться вже завтра, але зміни клімату зачепили ці області вже сьогодні. Через вирубку полезахисних лісосмуг тамтешні фермери щороку зазнають рекордних втрат врожаю.

Ви можете навіть не здогадуватися, проте територія пустель зростає швидше, ніж ви встигаєте випити чашку кави. Щохвилини у світі деградує 10 га ґрунтів, опустелювання зазнають 23 га земель, емісія вуглецю підвищується на 6150 тонн. Усе через що? Причина очевидна: ми всі дуже хочемо їсти!

02_1500x720.jpg

Чим загрожує опустелення кожному з нас?

Процес виробництва тваринної продукції потребує вирубки лісів для того, щоб була територія для вирощування тварин. Потім для них потрібно вирощувати корми — це знову ж таки територія. Зрештою це призводить не тільки до опустелювання, але і до збільшення викидів парникових газів, насамперед метану та азоту. Людство змінює ціль використання земель: були ліси, стали пасовиська. Це, у свою чергу, призводить до зменшення біорізноманіття —зникають флора і фауна, при чому з темпами у 100 разів вище, ніж у середньому за останні 10 мільйонів років. До речі, зміна цільового призначення використання Землі є основним способом передачі нових інфекційних захворювань людям, з яких приблизно 60% — зоогенного походження.

За даними ООН, посушливі землі вже займають майже половину суші, а згідно з Конвенцією ООН щодо боротьби з опустелюванням, до 2030 року 135 мільйонів людей у всьому світу, найімовірніше, будуть змушені мігрувати внаслідок екологічної деградації своїх земель. При цьому, до 2050 року очікується збільшення кількості населення планети до 9,8 мільярдів, і всіх нас потрібно буде нагодувати.

Video credit - Mikhail Nilov.mp4

Відео Михайла Нілова

Як рятувати планету від опустелювання?

Опустелювання — це не природне явище, а штучне, тому і в боротьбі з ним треба покладатися не на природу чи погоду, а починати активно впроваджувати зрошування та меліорацію, відроджувати потерпілі від нього землі, насаджувати дерева, переосмислювати методику ведення сільського господарства і навіть змінювати власний раціон. Згідно з дослідженням Оксфордського університету, дотримання вегетаріанської чи веганської дієти є одним із найефективніших методів зменшення навантаження на навколишнє середовище. Їжа, одяг, будинки — це все частина земельних ресурсів. Світовий підхід до раціонів здорового харчування, до стійкого ведення сільського господарства та свідомого споживання ресурсів будуть сприяти збереженню навколишнього середовища і зміцненню здоров’я мільярдів людей на нашій планеті. Тільки починати варто вже зараз.

03_Photo-credit_Ulia-Volk_1500x720.jpg

Фото Юлії Вовк

Loading...